نشر دریافت > مشاوره > خشت های بعدی > تحلیل آزمون(قسمت دوم)

تحلیل آزمون(قسمت دوم)

۱۰ دی ۱۳۹۵

Published by

[خشت دوّم: مشاوره طول سال]

دانلود مقاله تحلیل آزمون (قسمت دوم: تحلیل‌ها سخن می‌گویند) مهندس درویش

.

تحلیل آزمون (قسمت دوم، تحلیل‌ها سخن می‌گویند)

دوستان همراه و هدف‌مند سلام؛

امیدوارم قسمت اوّل مقاله‌ی تحلیل آزمون را خوانده‌باشید و آزمون‌های خود را در این هفته تحلیل کرده‌باشید. در این مقاله با هم همراه می‌شویم تا بیاموزیم چگونه می‌توانیم از تحلیلی که انجام داده‌ایم، در جهت رفع مشکل‌های درسی خود استفاده کنیم. پیشنهاد می‌کنم اگر هنوز آزمونی را تحلیل نکرده‌اید، قبل از مطالعه‌ی قسمت دوّم حتماً یکی از آزمون‌های خود را تحلیل نمایید و سپس این قسمت را مطالعه کنید تا بتوانید راه‌کارها را بر روی تحلیلتان اجرا نمایید.

در قسمت قبل آموختیم که اشکال‌ها را در قالب سه حالت یادگیری، تشخیص و بی‌دقّتی طبقه‌بندی نماییم. حال ببینیم که برای رفع مشکل در هر درس چگونه باید از این طبقه‌بندی استفاده کنیم. توجه داشته باشید که برای تفسیر تحلیل‌ها شما باید ابتدا ببینید که تعداد اشکال‌های شما در کدام قسمت بیشتر است و آن بخش را معیار تحلیل درس مورد نظر قرار دهید.

  • اگر بیشتر اشکال‌های شما در درس مورد نظر در قسمت یادگیری است،

شما درس را به‌طور کامل نیاموخته‌اید. برای ادامه‌ی مسیر در این درس پیشنهاد می‌کنم به اصل مطالعه‌ی صحیح توجه نمایید. این اصل یکی از مهمترین موردها در بحث مشاوره‌ی تحصیلی است. اصل مطالعه‌ی صحیح به شما می‌گوید در آموختن اولیّه‌ی یک مطلب، موارد و منابع را گسترده نکنید. یکی از موضوعاتی که همیشه در کلاس برای دانش‌آموزانم توضیح می‌دهم این‌است که به‌جای مطالعه‌ی منابع مختلف و متنوع، جزوه یا منبع درسی استاد خود را کاملاً بیاموزید و تمرین‌ها یا تست‌های منبع اصلی کلاس را که توسط استاد معرفی‌می‌شود، به‌طور‌کامل و دقیق حل کنید. این‌کار را بارها و بارها تکرار کنید. دقّت کنید که شما قبل از آموختن کامل مطلب با پرکاری تستی به جایی نخواهید‌رسید، پس هرچه لازم است در این مرحله وقت صرف کنید. این مرحله، پایه‌ی آموختن شماست و هیچ کس در پایه‌های بنای خود صرفه‌جویی نمی‌کند! حتی می‌توانید از همین قسمت‌ها از خودتان آزمون بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که آن را آموخته اید. این یکی از برنامه‌های همیشگی جلسات مشاوره‌ی خود من بوده است که از آن نتیجه‌ی بسیار خوبی گرفته‌ام. من همیشه از دانش‌آموزانم می‌خواهم قسمتی از تکلیف‌های کلاس یا جزوه‌ی استادان را در حضور من حل کنند و این هم برای من و هم برای بچه‌ها تجربه‌ی بسیار خوبی بوده است. پیشنهاد می‌کنم آن را امتحان کنید.

  • اگر بیشتر اشکال‌های شما در قسمت تشخیص است،

این یعنی شما اصل مطلب را آموخته‌اید امّا نیاز به تمرین و تکرار بیشتری دارید. تمرین و تکرار در عرصه‌ی آموزش، امر بسیار مهمی است و البتّه در آزمونی مانند کنکور که دارای زمان محدود و نیازمند سرعتِ‌عمل است، باز هم اهمّیت بیشتری پیدا می‌کند. امروزه متأسّفانه افرادی به‌عنوان روش‌های خاص یا شیوه‌های تستی موردهایی را تبلیغ می‌کنند که پایه و اساس علمی ندارد و دانش‌آموزان و حتّی اولیای آن‌ها نیز در همایش‌ها راجع‌به روش‌هایی که تست‌زنی سریع را به آن‌ها بیاموزد از من و همکارانم می‌پرسند. در اینجا به شما می‌گویم که مهم‌ترین روش تست‌زنی و سرعتِ‌عمل در آزمون، تمرین و تکرار است. (البتّه در آینده و در همین سلسله‌مقاله‌ها، روش‌های افزایش سرعتِ‌عمل را برای شما خواهم نوشت.) بنابراین اگر در این قسمت دچار اشکال هستید، قسمتی از برنامه‌ی خود را در این درس به حلّ تست‌های زیاد بپردازید و البتّه بهتر است این تست‌ها را  در زمان معیّن حل کنید تا شرایط آزمون‌ها برای شما شبیه‌سازی شود. توصیه‌ای که در کلاس‌هایم در سال‌های اخیر انجام می‌دهم، استفاده از کتاب‌های آزمون در مورد این گروه از دانش آموزان است. در چند سال اخیر کتاب‌های بسیار خوبی به‌وی‍ژه از انتشارات فار در این عرصه منتشر شده است که شما می‌توانید برای پرکاری تستی به‌راحتی آن‌ها را منبع خود قرار دهید.

 

  • اگر بیشتر اشکال‌های شما از گروه بی‌دقّتی است،

بی‌دقّتی‌ها واقعاً از مواردی هستند که پس از آزمون، ما را تحت فشار روحی قرار می‌دهند. اینکه پرسشی را که بلد بودم، به‌خاطر یک اشتباه در عدد یا یک خطا در خواندن صورت سؤال یا مواردی از این دست، اشتباه پاسخ داده‌ام، بسیار ناراحت‌کننده است و در جلسه‌های مشاوره، خیلی راجع به آن صحبت می‌شود. امروز می‌خواهم این مشکل را برای شما حل کنم. برای رفع مشکل بی‌دقّتی‌ها ابتدا یک توصیه‌ی مهم به دانش‌آموزانی که هنوز وارد مرحله‌ی پیش‌دانشگاهی نشده‌اند یعنی دانش‌آموزان دبیرستانی: بچه‌های عزیز، باوجود اینکه استفاده از ماشین‌حساب در تمامی امتحان‌های شما حتّی امتحان‌های نهایی کشوری مجاز است، امّا این‌کار عامل اصلی اکثر بی‌دقّتی‌ها به‌ویژه بی‌دقّتی‌های محاسباتی است. به این نکته خیلی خیلی توجه ‌داشته‌باشید و از همین امروز ماشین‌حساب را از زندگی خود حذف کنید. شاید در ابتدا اینکار برایتان مشکل باشد، امّا اطمینان داشته باشید که این مشکل در مدّت کوتاهی از بین خواهد رفت و اثر فوق‌العاده‌ی آن را در کنکور خواهید دید. امّا برای دانش‌آموزان کنکوری چند توصیه‌ی مهم دارم که این مشکل را برطرف یا تا اندازه‌ی زیادی کم‌رنگ خواهد کرد:

اول آنکه حتماً در جلسه‌ی آزمون، تست‌ها را در پاسخ‌نامه بزنید و از وارد‌کردن جواب‌ها در پرسش‌نامه اکیداً بپرهیزید. این خود یکی از موردهای ایجاد بی‌دقتی‌هاست. اگر می‌خواهید جواب‌ها را در خانه‌تان برای کنترل‌کردن داشته باشید، بعد از پاسخ‌دادن در پاسخ‌نامه آن‌ها را در دفترچه‌ی سؤال هم علامت بزنید.

دوّم آن‌که محاسبات خود را در خانه و حتّی در جلسه‌ی آزمون بنویسید و از محاسبه‌ی ذهنی پرهیز کنید. شاید اینکار قدری سرعتِ‌عمل شما را کاهش دهد، امّا تا اندازه‌ی زیادی اشتباه‌ها را کاهش می‌دهد که نهایتاً به نفع شما تمام خواهد شد. البتّه محاسبات شما باید درحدّامکان کوتاه و کاربردی باشد، امّا به‌صورت کتبی.

سومین نکته این است که در خانه، تست‌های زمان‌دار زیادی بزنید. سعی کنید تمام تست‌هایی که در خانه حل می‌کنید، چه به‌عنوان تکلیف کلاس و چه آمادگی آزمون و … همه به‌صورت زمان‌دار باشند، به‌جز مواردی که مبحث تست برای شما جدید است. به بیان ساده‌تر وقتی استاد در کلاس مبحثی را تدریس‌می‌کند، ابتدا آن مبحث را بدون زمان، تمرین‌می‌کنیم تا به تسلّط علمی برسیم و از‌آن‌به‌بعد هرچه تست در آن مبحث حل‌می‌کنیم، باید زمان‌دار باشد. زمان‌دار بودن تست‌ها کمک‌های زیادی به شما می‌کند که از آن جمله مهارت در خواندن صورت سؤال است. شما باید بتوانید صورت سؤال را یک‌بار بخوانید و نه بیشتر و حتماً باید بتوانید درست بخوانید تا دچار اشکال بی‌دقّتی نشوید و این ممکن نخواهد بود، جز به‌وسیله‌ی حلّ تست‌های زماندار و کسب مهارت. البتّه قطعاً در ابتدا این‌کار راحت نخواهد بود ولی با تمرین، شما مهارت لازم را پیدا خواهید‌کرد. می‌توانید در پایانِ زمان آزمون، به خودتان وقت بیشتری بدهید و روی بقیه‌ی تست‌ها هم فکر کنید یا تکلیف کلاس خود را کامل نمایید.

 

در این مقاله آموختیم که چگونه با استفاده از تحلیل خود راجع‌به آزمون، ادامه‌ی مسیر را در هر درس مشخص‌کنیم تا روز‌به‌روز در مسیر پیشرفت، موفّق‌تر و کامل‌تر باشیم. ان‌شاءازلله در مقاله‌ی بعدی راجع به اشتباه‌های تکراری با شما صحبت خواهم کرد و روش حلّ آن‌ها را نیز برایتان خواهم گفت.

خدایا کمکم کن تا تغییر دهم آنچه را که میتوانم و بپذیرم آنچه را نمیتوانم و به من دانشی عطا کن تا این دو را از هم تشخیص دهم.

 

آرزومند موفقیت و سربلندی همه‌ی فرزندان وطنم

مهندس عمران درویش

دسته بندی شده در : ,

برچسب ها: , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *