نشر دریافت > خبرهای آموزشی > محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو شد

محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو شد

۸ آبان ۱۳۹۵

Published by

بر اساس مصوبه‌ی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری:
محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو شد

طبق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان، دستگاه‌های اجرائی بعد از صدور رأی مبنی بر ابطال مصوبه، مکلف به رعایت مفاد رأی هیئت عمومی در مصوبات بعدی هستند.
به گزارش یگان خبر نشر دریافت از باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ ۴/۸/۹۵ به ریاست حجت الاسلام محمد کاظم بهرامی و قضات دیوان عدالت اداری تشکیل شد و به موجب یکی از دستور جلسات که شکایت از بند “و” دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری ۱۳۹۵ و قسمتی از بند۱-۸ دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور بود و مقرر می داشت ” در خصوص رشته های گروه علوم پزشکی به خاطر توزیع عادلانه فرصت آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را به اتمام رسانده‌اند در آزمون سراسری پذیرش دانشجو برای ورود مجدد به دانشگاه‌های دولتی و تحصیل در تمامی رشته‌هایی که پذیرش از مقطع دیپلم صورت می گیرد، امکان پذیر نمی‌باشد و این قبیل افراد باید در پردیس‌های خود‌گردان و ظرفیت مازاد رشته‌های گروه علوم پزشکی، ثبت نام کنند و در صورت قبولی در آزمون سراسری با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند” به استناد ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مطرح و با دلایل ذیل آن را ابطال کرد:

اولاً طبق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان دستگاه‌های اجرائی بعد از صدور رأی مبنی بر ابطال مصوبه مکلف به رعایت مفاد رای هیئت عمومی در مصوبات بعدی می‌باشند و ثانیاً هیئت عمومی به موجب آرا ۷۳۴ مورخ ۳۰/۱۰/۹۲ و ۱۲۰۵ مورخ ۲۲/۱۰/۹۴ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری دستورالعمل مشابه که به موجب آن تحصیل آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در دوره های روزانه دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده بودند را ممنوع اعلام کرده بود و به دلیل عدم اختیار دستگاه‌های اجرائی ذیربط در اعمال محدودیت مذکور ابطال شده بود و مجدداً دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط بدون رعایت مفاد آرای هیئت عمومی سابق مبادرت به تصویب مصوبه و دستورالعمل جدید نموده بودند لذا هیئت عمومی با اعمال ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری دستور العمل مذکور را ابطال کرد.

با سپاس از مهندس یونس حمه‌صادقی/ هاشمی، یگان خبر نشر دریافت

دسته بندی شده در :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ دیدگاه

 • هادی says:

  سلام ،ببخشید الان که دفترچه اومد و بند” و “مثل سالهای قبل ۹۰ شده دیگه مشکلی برای کسانی که کارشناسی روزانه دارن و الان می خوان دندان یا پزشکی بخونن وجود نداره؟ چون واضح توضیح نداده ممنون می شم شما خیال ما رو راحت کنید.

 • حمید says:

  سلام.ببخشید دانشجوی ضمن سال روزاته هم میتونه شرکت کنه؟

 • mohammad.cv says:

  سلام. یه جا شنیدم وزارت بهداشت گفته رای دیوان بر تصمیمات وزارت بهداشت اثر نداره و اگه دیوان بخواد فشار بیاره قانون رو به قبل از سال ۸۹ برمیگردونیم که هیچ لیسانسه ای نتونه واسه پزشکی شرکت کنه و این به ضرره خود بچه های لیسانسه اس!
  نکنه باز اومدن ابروشو درست کنن بزنن چشمشم کور کنن!

  درسته این موضوع؟ نکنه دفترچه ثبت نام کنکور بیاد ببینیم هیچ لیسانسه ای حق ثبت نام نداره!

  ممنون میشم جوابمو بدید!

 • setare says:

  سلام بر نشردیافت عزیز…ایا این تصمیم باید در مجلس به تصویب برسد؟ و ایا برای اجرای ان وزارت بهداشت باید اعلام امادگی کند؟ یعنی در دفترچه ۹۶ این موضوع اعمال خواهد شد و اجرای ان لازم الاجرا است….گویا این طرح قبلا هم به تصویب رسیده اما اجرای ان صورت نگرفته…