نشر دریافت > مشاوره > خشت های بعدی > تحلیل آزمون(قسمت سوم و پایانی)

تحلیل آزمون(قسمت سوم و پایانی)

۱۸ دی ۱۳۹۵

Published by

[خشت دوّم: مشاوره طول سال]

دانلود مقاله‌ی تحلیل آزمون (قسمت سوم و پایانی) – مهندس عمران درویش

به نام خدا همراهان همیشگی و دوستان عزیزم، سلام؛ در دو قسمت پیشین، به بحث تحلیل آزمون پرداختیم و چگونگی تحلیل و همچنین رفع اشتباه‌های متداول را در سه گروه  یادگیری، تشخیص و بی‌دقّتی بیان نمودیم. امروز و در آخرین قسمت این مبحث به موضوع بسیار مهمّی خواهیم پرداخت که برای بیشتر افراد پیش‌‌می‌آید. این بحث با اهمیت، موضوع اشتباه‌های تکراری است. اگر به خاطر داشته‌باشید، در قسمت اوّل مقاله گفتیم که در صورت تکراری بودن اشتباه شما در ذهنتان ستون تکرار را علامت بزنید. همچنین گفتیم که معیار تکراری بودن یا نبودن اشتباه‌ها تنها ذهن شماست و نباید به نوشته‌های قبلیتان رجوع کنید. حال می‌خواهیم توضیح دهیم که چگونه می‌توانیم این اشتباه‌های تکراری را از بین ببریم یا آن‌ها را به حداقل برسانیم. اشتباه‌های تکراری ما به سه دسته‌ی کلی قابل تقسیم هستند که برای هر یک، روشی را باید در پیش گرفت: ۱) اشتباه‌های موضوعی این اشتباه‌ها به موردهایی گفته می‌شود که شما موضوعی خاص را فراموش می‌کنید و یا در حلّ آن دچار اشتباه می‌شوید. مثلاً ممکن است یکی از شما در استفاده از قانونِ دستِ راست در فیزیک دچار مشکل باشد و جهت‌ها را مرتباً اشتباه کند. در چنین موردهایی حلّ تمرین‌ها و تست‌های زیاد در یک مقطع زمانی پر‌تکرار، مشکل شما را برطرف خواهد نمود. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید هر روز پنج تست از مبحثی که در آن مشکل دارید، در طول یک هفته حل‌کنید و این مشکل را به‌راحتی برطرف‌نمایید.

hand dast 1

۲) اشتباه‌های تکراری در محاسبات اگر شما هم از گروهی هستید که اشتباهات محاسباتی دارید، راه رفع آن را در قسمت قبلی مقاله گفته ایم. اما در بعضیموارد یک مشکل محاسباتی مرتبا در مسیر عملکرد ما تکرار میشود. در چنین مواردی بایستی با خودتان یک قرار ذهنی بگذارید و آن قرار این است که هرگاه به این مورد در حل تستها رسیدید یک لحظه مکث کنید و مشکل را به خودتان یادآوری نمایید. اینکار شاید در نظر اول مشکل بنظر برسد اما در صورت شروع آن خواهید دید که کاملا امکان پذیر است. پس با خودمان قرار میگذاریم که مثلا هرگاه به تقسیم اعشاری رسیدیم که مشکل تکراری ما در محاسبات است برای یک لحظه ی کوتاه توقف کنیم و به خودمان یادآوری نماییم که در محیط مشکل قرار گرفته ایم. اطمینان داشته باشید که با این روش، این مشکل براحتی برطرف خواهد شد. بعضی از دانش آموزان در این موارد نگران از بین رفتن زمان هستند. باید توجه کنید که اولا این مکث بسیار کوتاه است و ثانیا حتی در صورت از بین رفتن کمی از زمان با توجه به کم شدن تعداد اشتباهات این زمان کاملا جبران خواهد شد.

mohasebe

۳) اشتباه‌های فراموش‌شدنی این بند شامل موردهایی است که شما مطلب خاصی را فراموش می‌کنید و این فراموشی مرتباً تکرار می‌شود. مثلاً در واژگان ادبیات و زبان، تاریخ ادبیات و برخی فرمول‌های خاص این مورد می‌تواند اتفاق بیُفتد. در رفع این مشکل به دو نکته‌ی مهم باید توجه کرد. نخست آنکه بعضی مطلب‌ها اساساً مطالبی هستند که آموزش آن‌ها با تکرار اتفاق میفتد و اگر شما در برنامه‌ی مطالعاتی خود برای آن‌ها ساعت‌های پرتکراری را در نظر نگیرید، فراموش خواهند شد و این نقص در برنامه‌ریزی شماست. برای موردهایی از نوع مطلب‌های گفته شده در بالا زمان مشخصی را در برنامه‌ی روزانه‌تان در نظر بگیرید و آن‌ها را با تکرارهای پیاپی بیاموزید. اصولاً در برنامه‌ی روزانه‌ی خود زمانی در حدود یک ساعت را به تکرارها اختصاص دهید و این موارد را به‌صورت متناوب در آن ساعت بگنجانید. مثلاً می‌توانید روزی ۱۵ دقیقه لغت زبان، ۱۵ دقیقه فرمول‌های خاص قرار دهید و ۳۰ دقیقه‌ی باقیمانده را یک روز در میان به واژگان ادبیات و تاریخ ادبیات اختصاص دهید. البته این صرفا یک مثال است و شما باید آن را بر اساس نیاز خود تنظیم نمایید.

forget faramooshi

امّا اگر با این‌همه، باز هم موردهایی وجود دارند که مرتباً در گروه اشتباه‌های شما تکرار می‌شوند، مثلاً یک لغت که آن را هر بار فراموش می‌کنید، از روش تکراری پروفسور لایتنر استفاده کنید. پروفسور لایتنر می‌گوید اگر در به خاطر سپردن یک مطلب دچار اشکال هستید آن را روی یک فیش بصورت پرسش و پاسخ بنویسید (پرسش در یک طرف و پاسخ در طرف دیگر) و سپس آن فیش را هر روز به مدت یک هفته در اوّلین ساعت مطالعاتی روز خود قرار دهید. من به دانش‌آموزانم توصیه می‌کنم که این ساعت را ساعت صبح قبل از مدرسه قرار دهند. البته یادتان باشد که نباید همه‌ی این موردها را با هم رفع کنیم، چون در آن‌صورت نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. بهتر است هر بار تنها ۱۰ فیش بنویسید یعنی ۱۰ مورد از این موردها را برطرف نمایید. بعد از پایان یک هفته، فیش‌ها را کنار بگذارید و در پایان هر ماه هم یک‌بار دیگر آن‌ها را مرور کنید. دوباره تکرار می‌کنم که برای هر هفته تنها ۱۰ فیش بردارید و بقیه را برای هفته‌های بعد بگذارید؛ امّا برای مرور فیش‌ها در پایان ماه، طبیعتاً محدودیتی وجود ندارد. خوب بحث ما درباره‌ی تحلیل آزمون در این‌جا به‌پایان‌می‌رسد و امیدوارم در این سه مقاله توانسته باشم شما دوستان پرتلاشم را به‌طور کامل با یکی از مهم‌ترین مبحث‌ها در روانشناسی تحصیلی آشنا نمایم. باز هم تأکید می‌کنم که تحلیل آزمون، یکی از ابزارهایی است که می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند و درس خواندن شما را هرچه هدفدارتر نماید و یادآوری می‌کنم که هرچه تعداد آزمون‌هایی که تحلیل می‌کنیم بیشتر باشد، به‌طورقطعی نتایج حاصل از آن دقیق‌تر و قابل‌اتّکاتر خواهد بود. حتماً لازم نیست تنها آزمون‌های جامع تحلیل شون، بلکه شما می‌توانید آزمون‌های کلاسی و حتّی تکلیف‌های خود را که آن‌ها را با درنظرگرفتن زمان حل کرده‌اید، نیز تحلیل نمایید. در ادامه‌ی مقاله‌ها و در هفته‌ی آینده بحث جدیدی را تحت عنوان موفقیت در آزمون با شما شروع خواهم کرد و امیدوارم این موضوع نیز همچون گذشته مورد توجه شما قرار بگیرد. می‌توانید با من از راه سایت نشر دریافت در ارتباط باشید و راجع به مطلب‌های مورد نیازتان برایم بنویسید تا مقاله‌هایی با موضوع‌های مورد نیاز شما برایتان بنویسم.

اگر کسی بگوید که هرگز اشتباهی نکرده است، اطمینان پیدا می‌کنم که هرگز کاری انجام نداده است.

 

آرزومند سلامتی و سربلندی همه فرزندان وطنم

مهندس عمران درویش

(عکس‌ها تزئینی است و در مقاله‌ی اصلی و فایل دانلود وجود ندارد)

 

دسته بندی شده در : ,

برچسب ها: , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *