نشر دریافت > مشاوره > خشت های بعدی > تحلیل آزمون(قسمت نخست)

تحلیل آزمون(قسمت نخست)

۴ دی ۱۳۹۵

Published by

[خشت دوّم: مشاوره طول سال]

تحلیل آزمون (قسمت نخست)

دانلود مقاله‌ی مشاوره‌ای تحلیل آزمون (قسمت نخست). مهندس درویش

  دوستان خوب و پر تلاشم، سلام؛ آنچه امروز برایتان آماده کرده‌ام، مبحث تحلیل آزمون است. همه‌ی دانش‌آموزان در مسیر تحصیل خود و بخصوص در سال کنکور، آزمون‌های زیادی را تجربه می‌کنند. آزمون‌های استادان در کلاس، آزمون‌های داخلی مدارس، آزمون‌های پایانی و آزمون‌های جامعی از قبیل سنجش، قلم‌چی، گزینه‌ی دو و … اما چطور می‌توانیم بهترین نتیجه را در این آزمون‌ها بگیریم و ضعف‌های خود را شناسایی کنیم؟ یکی از سؤالاتی که برای دانش‌آموزان وجود دارد این است که چرا در آزمون‌ها پیشرفت نمی‌کنم؟ چرا در حالی که مبحث آزمون را مطالعه کرده‌ام و سؤالات مناسبی را هم حل کرده‌ام، باز هم نتیجه‌ی مطلوب را در آزمون نمی‌گیرم؟ پاسخ شما در بحث تحلیل آزمون نهفته است. تحلیل هر آزمون یکی از مهمترین مواردی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید نقاط ضعف خود را در دروس مختلف شناسایی نمایید و آنها را برطرف کنید. قبل از شروع بحث لازم است به شما بگویم که متخصصان امر معتقدند، آزمونی که پس از آن تحلیلی وجود نداشته باشد، بدون تردید در روند آموزشی شما تأثیر جدی نخواهد داشت. پس با ما همراه باشید تا تحلیل آزمون را بطور کامل بیاموزیم. برای تحلیل آزمون‌های خود، ابتدا به یک پوشه‌ی منظم احتیاج دارید. یادتان باشد که هرچه منظم‌تر کار کنید و هرچه کارهایتان را بیشتر به‌صورت آرشیو نگهداری نمایید، کیفیت کار شما بالاتر خواهد رفت. پس پوشه‌ای تهیه کنید و درون آن برای هر درس یک کاور جداگانه بگذارید. به‌عنوان مثال بچه‌های کنکوری رشته‌ی تجربی برای ادبیات، عربی، دینی و زبان و همچنین زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زمین نیاز به ۹ قسمت مختلف خواهند داشت. پس از آن جدول صفحه‌ی بعد را در یک کاغذ A4 تهیه نمایید و در هر کاور یک جدول قرار دهید. حال قسمت‌های مختلف جدول را برای شما توضیح می‌دهم.

  • کد سؤال

این قسمت برای صرفه‌جویی در زمان است. ما نمی‌خواهیم صورت سؤال را یادداشت کنیم پس برای آن یک کد ایجاد می‌کنیم. برای تولید کد به شما پیشنهاد می‌کنم، برگه‌ی سؤال هر آزمونی را با یک کد روی آن مشخص کنید و در جایی از کتابخانه قرار دهید. مثلاً اولین آزمون سنجش خود را با کد ۱ علامت بگذارید و در آرشیو قرار دهید. حالا می توانید هر سؤال را با ۲ عدد کد گذاری کنید. یکی عدد برگه‌ی سؤال و دیگری شماره‌ی آن. به‌عنوان مثال سؤال سوم درس ادبیات که طبیعتاً سومین سؤال کل آزمون هم هست (ادبیات درس اول آزمون است) در همان آزمون سنجش با کد ۳-۱ مشخص می‌شود.

  • نکتهی آموزشی

در این بخش نکته، مطلب یا موضوعی را بنویسید که اصل حل این سؤال است. ممکن است شما با دانستن یک فرمول یا معنی یک کلمه، بتوانید سؤال را جواب دهید پس همان را بنویسید. البته در مورد درس‌های ریاضی و تا اندازه‌ای درس فیزیک یا مسائل شیمی، گاهی مجبوریم تمام حل را بنویسیم. در نوشتن این قسمت خیلی دقت نمایید چون در پایان کار با این بخش خیلی سروکار خواهیم داشت.

  • اشکال

این قسمت می‌خواهد نوع اشکال شما را در سؤال شناسایی نماید. اگر این شناسایی بدرستی انجام شود، دقیقاً برای شما مشخص می‌کند که در ادامه‌ی راه به چه تکنیکی نیازمند هستید. اشکال خود را پیدا نمایید و در ستون مربوط به آن علامت بزنید تا در ادامه‌ی همین مقاله این مهارت را به شما آموزش بدهم. اما چگونه اشکال را مشخص کنیم و انواع آن کدام است؟

  1. یادگیری: این اشکال به معنی آن است که من موضوع را بلد نیستم و نکته‌ای که یادداشت کرده‌ام را نمی‌دانستم.
  2. تشخیص: یعنی در تشخیص راه حل اشتباه کردم. مثلاً برای حل مسأله سه راه وجود داشت که من از راه دوم استفاده کردم اما راه اول مناسب بود. این مسائل همان مواردی هستند که در واقع ما در قدم اول حل موضوع اشتباه کرده‌ایم.

khesht dovvom tahlil azmoon 1 darvish_Page_2

 

برای واضح تر دیدن تصویر روی آن کلیک کنید

  1. بیدقتی: این همان موردی است که آه از نهاد شما برمی‌آورد. البته انصافاً تمام اشتباهات خودتان را بی‌دقتی نبینید. بعضی بچه‌ها خیال می‌کنند، هر اشتباهی بی‌دقتی است اما درواقع بی‌دقتی‌ها مواردی هستند که اگر بار دیگر به سؤال نگاه کنیم اصلاً اتفاق نمی‌افتند. مثل اشتباهات محاسباتی. یا مثلاً یکی از بچه‌ها در کلاس به من می‌گفت من جواب را محاسبه کردم و چون جواب ۲ بود، اشتباهاً گزینه‌ی ۲ را علامت زده‌ام. این یک بی‌دقتی است.
  • تکرار

انجام این قسمت نیاز به توجه زیادی دارد. بعضی اشتباهات در ذهن انسان اثری از خود باقی می‌گذارند بطوری که وقتی دوباره اتفاق می‌افتند، ما آنها را به‌خاطر می‌آوریم. مثلاً به خودتان می‌گویید، ای وای دوباره اشتباه کردم. این اشتباهات برای رفع، روش متفاوتی با اشتباهاتی دارند که ما آنها را فراموش کرده‌ایم. ما در این قسمت این اشتباه را علامت می‌زنیم. دوباره تکرار می‌کنم که شما برای علامت زدن، تنها باید به ذهن خود رجوع کنید و نه نوشته‌های قبلی.   خوب حالا که با جدول بطور کامل آشنا شدید، درس به درس آزمونتان را تحلیل کنید و هر درس را در صفحه‌ی خود بنویسید و در کاور مخصوص خود قرار دهید. در قسمت بعد به شما یاد خواهم داد که چگونه اشکالات خود را از این طریق در هر درس شناسایی کنید و آن را برطرف نمایید.

یادتان باشد که زمین گرد است. پس هر پایانی، شروع مجددی است.

آرزومند سربلندی همه‌ی فرزندان وطنم

مهندس عمران درویش

   

دسته بندی شده در : ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه

  • نیلوووو says:

    ببخشید ممنون از مقاله عالی تون یه سوال داشتم درمورد ستون اخر که “تکراذ” نوشتین,سوالم اینه که منظورتون از تکراری بودن یکی از ۳ تا اشنباه که توی ستون های قبلی مطرح کردین یا منظورتون نکات خاص یک درس هست که مرتبا تستهاشو اشتباه میزنیم بعد از چندین بار خوندن???